خانه / مقالات / هوش مالی یا اقتصادی چیست ؟وچه رابطه ای با هوش هیجانی EQدارد؟

هوش مالی یا اقتصادی چیست ؟وچه رابطه ای با هوش هیجانی EQدارد؟

به احتمال خیلی زیاد در مورد هوش منطقی یا همان هوش ریاضی IQ چیزهای زیادی شنیده اید.  به اصطلاح عامیانه ،هر کسی که خیلی باهوش باشد ، او را IQ مینامیم.معمولا همه دوست دارند تستIQ آنها وبچه هایشان بالا باشد. هرچهIQ  افراد بالاتر باشد  حس غرور بیشتری میکنند. آنها فکر میکنند موفقیت شان تضمین شده خواهد بود. پس خودشان را به هر در ودیواری میزنند که بچه های خودشان را از کودکی با مفاهیم ریاضی و تقویت هوش آشنا کنند .آنها کلی پول و هزینه  صرف میکنند تا بچه ها تحت تعالیمی قرار بگیرند که سطح IQ آنها بالا برود.

ولی یک سوال پیش می آید چرا علیرغم اینکه این بچه ها خیلی زرنگ و نخبه از آب در می آیند،ولی در بزرگسالی حس رضایتی از خود ندارند.چرا بعضا مهارت های اجتماعی خوبی ندارند. چرا معمولا علیرغم باهوش بودن ،هوشمند نیستند.  چرا در مهارت های کسب و کار ضعیفند وبرای کسانی کار میکنند که از نظر سطح هوشی وتحصیلی از آنها پایین تر هستند.

هوش هیجانی-EQ-or-IQ

در کل چرا بچه زرنگها برای بچه تنبلها کار میکنند . تا حالا به این مسائل حتما برخورد کرده اید وحتما با خود فکر کرده اید. واقعا چرا؟؟؟؟؟؟.
جواب  اصلی چراها ،این است که خانواده ها بیشتر روی IQ متمرکز شده اند واز سایر هوشها  بخصوصEQغافل شده اند .
یکی از هوشهای دیگر که در زندگی شخصی انسانها نقش بسیار اساسی بازی میکند هوش هیجانی یا EQ است .  ۸۰ درصد موفقیت ورضایت افراد در زندگی به میزان EQآنها  بستگی دارد.خوشبختانه این هوش را در هر سنی میتوان افزایش داد. شاید دراطراف خود دکتر ومهندسی را دیده باشید که استاد ونخبه باشد ولی آدم توانمندی در محاورات ارتباطی نباشد.علت اینکه افرادی عاجز از تجزیه و تحلیل اقتصادی  وحتی محاورات عادی اجتماعی هستند،  دلیل آن  را باید در کم کاری هوش EQ آنها جستجو کرد.

هوش هیجانی EQ در تمام مراحل از زندگی کاربرد دارد .هوش هیجانی عامل موفقیت و پیشرفت افراد است.افرادی را دیده اید  که سواد دانشگاهی ندارند، ولی آدمهایی خیلی برجسته  در اجتماع  وحتی در بعد جهانی هستند .اولین مرد ثروتمند دنیا ،بیل گیتس رییس مایکروسافت  دانشگاه را  درسال اول رهاکرد.ازدیگر افراد میتوان به استیو جابز مرحوم اشاره کرد  که شرکت اپل با  آن عظمت را ساخت. ومدرکی در حد دیپلم داشت.دیگری خالق فیس بوک مارک‌زاگربرگ،او هم دانشگاه را نیمه کاره رها کرد. واکنون  در رده میلیاردرهای دنیاقرار دارد.

هوش مالی یا اقتصادی ،زیر مجموعه،هوش هیجانی یا همان EQ است.هوش هیجانی قابل توسعه و یادگیری است. وحد ومرز وسن وسال نمی شناسد. وزمان آموزش آن هم پایانی ندارد.هر بیشتر یاد بگیری،بیشتر احساس موفقیت ورضایت خواهی کرد.

رابرت کیوساکی،در کتاب،هوش مالی یک میلیاردر را داشته باشید،به نحو بسیار عالی،این مسئله را بازگو میکند.
بخشی از این کتاب را که بصورت pdf وتوسط انتشارات طاهریان انتشار یافته است ؛رامی توانید اینجا دانلود کنید. ویک سری آگاهی هایی  در این زمینه هوش مالی واقتصادی کسب کنید ولذت ببرید.

درباره علی اصغر مزارعی

علی اصغر مزارعی

حتما ببینید

ساکسیولوژی

معرفی کتابهای کاربردی روان شناسی

در اینجا به شما چند کتاب کاربردی وعالی در زمینه روان شناسی معرفی می کنیم.کتابهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *