خانه / مقالات / کسب پول و ثروت وارتباط اندیشه ها وباورهای ذهنی ما با آن

کسب پول و ثروت وارتباط اندیشه ها وباورهای ذهنی ما با آن

در اینجا به دلایل اینکه چرا بیشترمردم ثروتمند نیستندمی پردازیم.علت اصلی را میتوان، در باورها و اعتقادات آنها دانست ؛زیرا اکثرآنها به  اندیشه های پول وثروت سازی باوری ندارند.
 قریب به اتفاق ما با نگرش وباورهای کمتر مثبتی  درمورد پول وثروت مواجه هستیم .و این اندیشه ها در ذهن ما نهادینه شده اند .والبته این فقط به کشور خاصی تعلق نداردوجنبه جهانی دارد.ثروتمندان

 

در این جا به چند نمونه اشاره میکنم:

فقر را مساوی معنویت دانستن وثروت را تهی از معنویت دانستن .باور به اینکه آدمهای فقیر بخدا نزدیکترند و ثروتمندان از خدا دورترند و ایمان چندان قویی ندارند. فقر از دل رحمی نشات میگیرد وثروت از بیرحمی.
یامثلا، اگرمن پولدار بشوم ؛ آیا میتوانم  ظرفیت پول وثروت را داشته باشم؟
یا خدا را شکر اگه پول نداریم ولی آبرو داریم .تصور اشتباهی  که انگارثروتمندی مغایرتی با آبرودارد. و فقر آدم را لزوما پاک نگاه  میدارد.

یا خدا خودش میداند،چرا بمن پول نداده. حتما من به گناه میافتم وهمین عبادتی که حالا انجام میدهم  ،دیگر بعدا انجام نخواهم داد.وممکنه  از راه راست منحرف بشوم.

در کل تصور اینکه پول چیز کثیفی است. پول را مساوی دغل بازی وحقه بازی دانستن واز این قبیل تعابیر. این اندیشه ها باعث میشود هیچوقت ثروتمند نشویم .واگر هم پولی بدست بیاوریم سریع  آنرا از دست بدهیم.و یا بگوییم پول وخوشی اصلا بما نیامده است.

در واقع خودمان را داریم گول میزنیم وتوجیهاتی می آوریم که اشتباهات وندانم کاریهای خودمان را سر پوش بگذاریم.در واقعیت امر،هنوز خود را اصلا شایسته ودر خور  پول وثروت نمی دانیم وهرکاری میکنیم که زودتر از دستش خلاص شویم .و در ادامه می گوییم  پول مایه دردسراست،راحت شدم،چه مصیبتی بود آرامش را از من گرفته بود!!!!.

باران پول وثروت

شما تصور بفرمایید با این بمباران فکری که ما شده ایم،اصلا ذهن ما میتواند اصلا جرات فکر کردن به پول وثروت را به خودش راه بدهد.میدانید چقدر زمان می برد که بخواهیم این باورهای مسموم را پاکسازی ذهنی کنیم.
بنابراین اگر میخواهیم در مسیر پول وثروت وموفقیت قدم برداریم ،قدم اصلی و اساسی این است که باورهای غلط خودمان را دور بریزیم.

باید ذهنمان را آماده پذیرش پول وثروت کنیم.نمیتوانید هم توی دلتان ثروت بخواهید وهم توذهنتان باور ثروت ستیزی داشته باشید.یکی از بزرگان می گفت بهترین کاری که میشود در حق فقیران کرد این است که یکی از آنها نباشیم.فقر هیچ امتیاز اجتماعی ندارد،و دارای هیچ مباهاتی نیست. وارزشی هم محسوب نمیشود.فقر در خودش هزاران بلایای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی وفرهنگی ببار می آورد .فقر نه تنها مردم بلکه حتی دولتها ی هر مملکتی را عاجزو درمانده میکند.

در قدم اول برای پولساز ی وثروتمندی ، می بایست ؛ حتما اندیشه ای ثروتمندی داشته باشیم .بهتراست  اول از کارهای ساده شروع کنیم.وقتی آدم ثروتمند یا پولداری را می بینیم ،اندیشه وقضاوت نادرستی در مورد وی به خودمان را ه ندهیم.

یکسری بیانات منفی ،که واقعا مثل سم در مسیر ثروتمندی عمل میکند به شرح ذیل است:

مثلا؛ این بابا  از کجا آورده. یا نگاش کن ،خدا وکیلی قیافه اش یک پول سیاه نمیارزه سوار چه ماشینی شده.
برای اینکه سوارچنین ماشینی بشوی معلوم نیست مال چند تارا خورده باشه .از راه سالم که بدست نیاورده. خدا شانس بده ما که نداریم . مسلما با این نوع تفکرات وذهنیات هیچوقت پول  جذب نمی شود.
صدها وصدها اندیشه منفی  برای ما وجود دارد که میتواند از القائات در طول زندگی، بما به ارث رسیده باشد. یا اینکه هیچ حرف بدی هم گفته نشود،ولی  آه  وناله سربدهیم.

باید باورکنیم و بواقع  باید تکرار و تمرین کنیم.بایدبه خودمان القا کنیم ؛برای  ثروتمند شدن ،حتما نیاز نیست دزد،قاچاقچی،مال مردم خور،نزول خور،رانت خور،میراث خور،مفت خور،خوش شانس و…. باشید.

دکتر راسل کانول در کتاب ارزشمند وبی بدیل خود تحت عنوان  زمین های الماس درپاسخ به کسانی که پول را ریشه تمام فسادها میدانند .میگوید “پول قدرت وتوانایی می آورد به همان میزان که پول می تواند آسیب برساند، میتواند عامل کار خیر باشد.تا پولی نباشد نمیتوان کلیسا و یاهر عبادتگاه دیگری را ساخت.”

باید بخودتان بقبولونید من لیاقت پول وثروت را دارم .وقطعا با داشتن ثروت آدم مفید تری خواهم بود.چرخ مملکت با بودن امثال من ،بهتر می چرخد.ومیتوانم دست کلی جوان جویای کار را بکار بند کنم.

فقیر-ثروتمند

در واقع این نوع افکار که بنحوی در مغز ما جا گرفته؛ میتواند ناشی از تعالیم مدرسه،اجتماع ،تلویزیون وبزرگترها وهر چیز دیگری،میتواند باشد ،که اصلا جنبه علمی و واقعیت ندارد.

بارها شاید تلویزیون را تماشا کرده باشید که آدم ثروتمندی با ماشین وکلی خدم و حشم نمایش داده میشود وبعد می بینید که طرف قاچاقچی است.تصور کنید یک بچه که از کودکی پای تلویزیون می نشیند ،حتما تو ذهنش  نقش می بندد که برای ثروتمندی و پولداری تا خلافی نکنی به جایی نخواهی رسید.و اینجاست که پدیده پول  مساوی خلاف  در ذهن شکل می گیرد .

شما قطعا با سایر موارد مشابه از این نوع  افکار که در اجتماع رواج داردآشنا هستید.پس باید اول اندیشه های منفی را کنار گذاشت ،وسپس با آدمهای مثبت مراوده کنیم . وخودمان را از هر آنچه بد و منفی است دور کنیم.

 رابرت کیوساکی  خالق کتاب معروف  وپرفروش پدر پولدار پدربی پول ؛ تصویر ساده ودرعین حال شگرفی از مقولهپدر پولدار پدر بی پول

پول وثروت را ارائه میدهد.خواندن این کتاب بسیار میتواند در نگرش ما به مقوله ثروت سازی نقش تعیین کننده ای  راایفا کند.

 

درباره علی اصغر مزارعی

علی اصغر مزارعی

حتما ببینید

ساکسیولوژی

معرفی کتابهای کاربردی روان شناسی

در اینجا به شما چند کتاب کاربردی وعالی در زمینه روان شناسی معرفی می کنیم.کتابهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *